Hudba 

 


Linkin Park, nebo jak je většina lidí také přezdívá Linkini, je partička šesti pohodovejch týpků. Tvoří ji Mike Shinoda (Mike), Chester Bennington (Chazz), Brad Delson (Brad), Rob Bourdon (Rob), Joseph Hann (Mr. Hann) a David Farell (Phoenix).

A jak skupina vznikla? Brad a Mike se znají asi už deset let, protože spolu chodili na školu. Postupem času se seznamovali s dalšími (ovšem zatím pouze budoucími) členy kapely. Protože každý v něčem vynikal (co se týče hudby) a všichni měli stejný cíl - založit skupinu. Ještě však jako by nebyli úplní, sháněli totiž ještě jednoho zpěváka… Když začali být malinko známější, doslechl se o nich Chester a po přečtení jejich textů prohlásil: „ Pokud jste jen tak dobrý, jaký píšete texty, jdu do toho s váma."

Od té doby jejich popularita rostla jako houby po dešti. Na přelomu let 2000/ 2001 vydali své debutové album Hybrid Theory. Tak se původně měla jmenovat i celá skupina. K dalším úspěchům mohou zařadit i dvě nominace udělování hudebních cen MTV za nejlepší rockový klip a nejlepší režii hudebního klipu.

Kapela o sobě tvrdí, že hraje směs hard rocku, hip hopu a elektroniku. I přes tento styl nepoužívají slova typu "fuck" nebo "shit" a zachovávají si svou úroveň. Nejsou ale slyšet jen kytary, sem tam zazní i nějaká ta melodie na klavíru, jak tomu byl především v jejich úspěšném hitu In the end. Kapela má také úžasný smysl pro drobnosti. Např. v singlu Braking the Habit z jejich alba Meteora, kdy melodie, která singl uvádí, zní nepřetržitě celou píseň, i když ji člověk ani nevnímá.

Jenže jakkoli se skupina stala měřítkem pro úspěch dalších nu-metalových kapel (či jak je chcete nazývat), jisté je, že Linkin Park jsou jen jedni. Zatímco kritikové je označují za rockový boyband kvůli jejich silným melodiím, podle mě jsou právě ony melodie pro kapelu nejsilnější zbraní, jiné skupiny jsou možná zvukově vynalézavější či aranžérsky zdatnější, ale k čemu vám je podobná profesionalita, když neumíte napsat silnou písničku, že... Což Linkin Park umí na výbornou.


Rozsudek: Linkini jsou prostě profíci, co víc dodat.

 


Linkin Park 3. Září koncertovali i v pražské T-mobile aréně.